Spółka stawia sobie za cel prowadzenie działalności w sposób uczciwy i zgodny z prawem oraz oczekuje od wszystkich pracowników przestrzegania takich standardów.
Polityka informowania o nieprawidłowościach opisuje zasady funkcjonowania mechanizmu anonimowego informowania organów nadzorujących przez osoby, które zetknęły się lub pozyskały informacje o nieprawidłowościach w działalności Garo Polska.
SPOSÓB POWIADOMIENIA
Każda osoba, które zetknęła się lub pozyskała informacje o nieprawidłowościach w działalności Garo Polska ma możliwość anonimowego przekazania Zarządowi informacji o zauważonych naruszeniach prawa oraz obowiązujących w Garo Polska procedur i standardów etycznych. Zgłoszenie można dokonać listownie za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres spółki z dopiskiem Prezes Zarządu lub za pomocą formularza:
https://airtable.com/shrLWg14BnfHnkeDc
Każda osoba, które zetknęła się lub pozyskała informacje o nieprawidłowościach w działalności Zarządu Garo Polska ma możliwość anonimowego przekazania do działu HR informacji o zauważonych naruszeniach i nadużyciach listownie, za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres spółki z dopiskiem HR lub za pomocą formularza:
https://airtable.com/shr8vWUA6wy05PMt6
Zgłoszenie powinno zawierać wskazanie nieprawidłowości oraz osób odpowiedzialnych za jej powstanie.
Poniższa lista zawiera przykłady nieprawidłowości, które należy zgłaszać zgodnie z niniejszą polityką:
- Przestępstwo – popełnione, podejrzewane lub prawdopodobne;
- Nieprzestrzeganie przepisów prawnych lub procedur Spółki, w szczególności dotyczących BHP;
- Zanieczyszczenie środowiska – faktyczne lub prawdopodobne;
- Nieuczciwość w deklaracjach składanych ustnie, pisemnie lub przez celowo nieprawidłowe prowadzenie oficjalnych dzienników lub rejestrów;
- Nadużycia lub działania nieetyczne;
- Naruszenie lub prawdopodobne naruszenie zobowiązań prawnych lub regulacyjnych;
- Pomyłka w egzekwowaniu przepisów;
- Celowo ukrycie ww. faktów.
Prezes Zarządu po otrzymaniu informacji, o której mowa podejmuje decyzję o dalszych działaniach, a w szczególności: a. wydanie poleceń pracownikom, b. podjęcie środków dyscyplinarnych wobec pracownika, c. złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa do właściwych organów ścigania.
HR Manager po otrzymaniu informacji, o której mowa podejmuje decyzję o dalszych działaniach, a w szczególności: a. poinformowanie Zarządu Grupy , b. złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa do właściwych organów ścigania.
Dane osobowe pracownika dokonującego zgłoszenia nieprawidłowości oraz osoby, której zarzuca się dokonanie naruszenia są chronione według zasad określonych w regulacjach pakietu RODO obowiązujących w Garo Polska. Dane osoby, której zarzuca się dokonanie mogą być przetwarzane wyłącznie w celu realizacji obowiązków wynikających z dokonanego zgłoszenia.
Garo Polska zapewnia pracownikom, którzy zgłaszają naruszenia, ochronę co najmniej przed działaniami o charakterze represyjnym, dyskryminacją lub innymi rodzajami niesprawiedliwego traktowania, w szczególności dokonanie zgłoszenia nie może stanowić przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę, przeniesienia na inne stanowisko pracy czy zmiany zakresu obowiązków.
Niezawiadomienie o takich przypadkach uznaje się za powód do wszczęcia procedury dyscyplinarnej mogącej powodować zwolnienie z pracy.
Zmiana Procedury dokonywana jest decyzją Prezesa Zarządu.
Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania przez Prezesa Zarządu